Karıncalar
Karıncalar

Karıncalar

-Karıncalar-

Karınca, karıncalar (Formicidae) Familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar(Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi’nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000’den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır.Dirsekli antenleri ve ince bellerini oluşturan düğümsü yapıları ile kolaylıkla tanınırlar.

Camponotus sanctus : Balkanlardan gelen bir karınca olup çok hoş renklidir. Yuvanın dışında veya avlanma sırasında oldukça hareketlidir. Diğer karıncalara ve tehditlere karşı oldukça agresiftir.
Messor Structor : Dayanıklı bir türdür. Hasatçı karınca denmesinin sebebi etraftaki tohumları toplayıp ağızlarında çiğneyerek karınca ekmeği adlı besini üretmeleridir. Su gereksinimlerinin çoğu tohum ve böceklerden elde ederler. Şekerli veya ballı suyu sıvı eksikliğinde tercih edilir.

-Hobi İçin Gerekli Olan Malzemler-

  • Formicarium
  • Deney tüpü
  • besin , protein
  • su , nem

-Forum,Satıcı ve Kaynak önerileri-

  1. Karınca çiftliğim
  2. Karınca Dünyası
  3. Retula

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir